Zuhuratbaba Mah. Zuhuratbaba Sok No:30 D:7 Bakırköy İstanbul 0537 974 05 98
esnaf muafiyet belgesi
Genel

Esnaf Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır?

Esnaf Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır?

Kişiler ticari faaliyet gerçekleştirdikleri için kazandıkları gelirler üzerinden esnaf muafiyet belgesi adı altında vergiye tabi tutulurlar. Bu işin önemine göre gerçek usul veya basit usul şeklinde olabilmektedir.

Gerçekleştirilen ticari faaliyetler gelir kanununa uygun olacak şekilde olursa kişiler vergiden muaf tutulurlar. Bu sebeple elde edilen gelirler üzerinde vergilendirilmezler. Esnaf muaflığının gerçekleşmesi için birtakım şartlar vardır. Ancak buna uyulduğu takdirde vergilendirme gerçekleşmez.

 

esnaf muafiyet belgesi

Esnaf Muafiyeti Nedir?

Birçok insan kazandıkları para üzerinden vergi ödemek zorundadır. Ancak bazı kişiler esnaf muafiyet belgesi aldıklarında bu vergilendirmeden muaf tutulurlar. Peki, muaf tutulmayı sağlayan esnek muafiyet belgesi nedir bir bakalım.

Gerçek kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergilere, gelir vergisi denilmektedir. Gelir vergisi, çalışan her kişiden alınmaktadır. Fakat bazı durumlarda gelir vergisinden muaf olanlar da vardır.

Esnafların kazandıkları gelir üzerinden vergilendirilmemesi esnaf muafiyet belgesi olarak açıklanabilir. Ancak vergi muaflığı durumunu elde edebilmek için esnafların ve kişilerin bazı şartlara uyması gerekmektedir.

 

esnaf muafiyet belgesi

Esnaf Muaflığı Tanımına Uyan Kişiler

Esnaf muafiyetinden yararlanabilmek için ilk şart iş kurumları açmadan para kazanmaktır. İş yeri açmadan tüketiciye hizmet eden musluk tamircileri, kundura boyacısı, berber, çilingir bunlar arasındadır.

Ziraat yapmakta kullanılan motor, traktör, araba gibi ve ücret karşılığı eşya taşıyan kişiler diyebiliriz. Evlerimizde yaptığımız örgüler, kilimler, boncuk işlemeler gibi el işleri iş yeri açmadan yapılabilen şeylerdendir.

Esnaf muafiyet belgesi almak isteyenler ticari yer açmadan satın alınan malların ticaretini yaparak gelir sağlar. El dokuma işleri, bakırcılık, yorgancılık ve kaybolmalarına az kalan geleneksel işlerde çalışanlar vergi muafiyetinden yararlanırlar.

Ayrıca milli piyango bileti satanlar ve kapı kapı gezip insanlara ürün satan kişiler vergi muafiyetinden sorumlu olmazlar. Genel olarak iş yeri açmadan yapacağınız ticari mesleklerde geliriniz üzerinden alınan vergiden muaf tutulacaksınız.

 

esnaf muafiyet belgesi

Esnaf Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır?

Vergi muafiyeti şartlarını yerine getirdiyseniz ilk yapılması gereken ikametin bulunduğu vergi dairesine dilekçe vermektir. Bu dilekçeyi verdikten sonra esnaf muafiyet belgesi olarak bilinen dosyaları alabilirsiniz.

Bu belgeler isteğe göre alınır ve herhangi bir ücret talep edilmez. Aldığınız esnaf muafiyet belgesinin geçerlilik süresi 3 yıl kadardır ve süre bittiğinde yenilenmelidir. Bu üç yıllık süre içerisinde muafiyet için gerekli şartları kaybedenlerin bu belgeleri iptal etmesi gereklidir. Ayrıca işi bırakanlar ve vergi muaflığından çıkmak isteyenlerde muafiyet belgelerini sonlandırabilirler.

Vergi muaflığından faydalanan kişiler belgelerinin iptal olmaması istiyorlarsa bu belgeyi saklamak zorundadırlar. Çünkü memur ve zabıta gibi görevli kişilere bu belgeler gösterilmezse esnaf muafiyet belgesi iptal olunur.

 

esnaf muafiyet belgesi

Esnaf Muaflığından Kimler Yararlanamaz?

Eğer bir kurum veya işyeri sahibiyseniz esnaf muafiyetinden yararlanmanız mümkün değildir. Bu durum gelir ve kurumlar vergisi adı altında olacak şekilde ayarlanır. Bir kişinin ürünlerine yapılacak Pazar takibi sonrasında sürekli olarak satış yapanlar bu vergi muafiyetinden yararlanamazlar.

Gelir verginin 9.maddesinde belirtilenlere göre ticari ve mesleki kazancı olanlar bu haktan yararlanamazlar. Gelir ve kurumlar vergisine bağlı olanlarda esnaf muafiyet belgesi alamazlar.

Dernek ve vakıflar gibi kurumlar tarafından düzenlenen kermes yerlerinde satış yapılmaktadır. Geçici olarak satışı yapılacak ürün yerleri esnaf muafiyet belgesi için uygundur ve satış yapılabilmektedir.  Ancak bu gibi yerlerde sürekli satış yapılırsa vergi muafiyeti gibi durumlardan faydalanılamaz.

Kısacası esnaf muafiyet belgesi alabilmek için gelir vergi kanununa göre hareket etmek gereklidir. Bu sayede bir kuruma bağlı olmadan ürünlerinizi satabilirsiniz.

 

esnaf muafiyet belgesi

Vergi Muafiyeti Olan Kişiler Nasıl Para Kazanabilir?

Sadece ev hanımları değil ticari olarak satış yapan kişiler ürünlerini, bazı ortamlar sayesinde satabilirler. Burada önemli olan ürününüzü nasıl pazarlayacağınızdır. Çünkü vergi muafiyetinden yararlanıldığı için satış yapmak zor değildir.

Esnaf muafiyet belgesi olan kişiler sosyal medya ortamlarında kendi adına oluşturacakları hesaplardan satış yapabilir. Ücretsiz olarak açtığınız hesaplarınızı işletme veya şirket hesabı haline getirebilirsiniz.

Genellikle ürün satışında en çok kullanılan alanlar sosyal medya olduklarından rahatlıkla satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Satılacak ürünlerin vergi muafına girebilmesi için tamamen evlerde imal edilen ürünler olması gerekmektedir. Bu ürünler makine ve aletler olmamalı ve işçi alımı yapılmamalıdır.

Ürün satışı dışında sokaklarda bilet satan ve ev ev dolaşıp ürünlerini satan kişiler vergi muafiyetinden yararlanarak para kazanabilirler. Perakende satış yapan kişilerin iş yeri açmadan gezerek işlerini gerçekleştirebilirler. Gelir kanununa uygun olarak alım ve satımı yapılan işler vergiden muaf olabilmeyi sağlamaktadır.

3Yorumlar

 • Serdar Memiş
  7 Kasım 2022

  Esnaf vergi muafiyet belgesi YENİLEME için evrak isteniyormu süresi doldu uzatmak için ne belge gereklimi

  Reply
 • hatice
  11 Aralık 2022

  eşimden ölüm aylığı ve kendimin emekli aylığı vardır esnaf muaf belgesine başvuru yaptım fakat bu maaşlarımın iptal olma yada kesintiye uğraması gibi bir durum varmıdır.?

  Reply
 • Ece
  1 Nisan 2023

  merhaba, öncelikşe, bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.
  evde doğal kişisel bakım ürünleri yapıp e ticaret aracılığı ile satış yapanlar için de, vergi muafiyeti söz konusu olabilir mi?
  teşekkürler

  Reply

Bir yanıt yazın