Zuhuratbaba Mah. Zuhuratbaba Sok No:30 D:7 Bakırköy İstanbul 0537 974 05 98

IFRS Raporlama.

Piyasadaki en başarılı şirketler, değişen şartlara kısa sürede uyum sağlayabilen ve beklenmeyen durumlar karşısında hazırlıklı olanlardır. Başarının devamlılığı için şirketlerin hızlı kararlar alması gerekir. Bu kararlar, kısa bir sürede alındığından finansal riskleri de öngörmek ve yönetmek durumundadırlar.

Çalışma arkadaşlarımız, IFRS raporlama hizmetinde ihtiyaçlarınızın belirlenmesi ve çözüm sürecinde sizlere destek olmaktadır.

Son dönemde yabancı yatırımcıların ülkemizde gelmesiyle, yabancı sermayeli firma sayılarında da artış yaşanmıştır. Yabancı sermaye ile açılan şirketlerin merkezi, her ne kadar kendi ülkelerinde bulunsa da Türkiye’de kurulan şirketler, Türkiye vergi ve SGK yasalarına uyum göstererek kurulurlar. Çalışmaları da bu mevzuat dahilinde yapılır. Merkez ofislerine belirli periyotlarla raporlama yapmaları için, buradaki yönetmeliklere iyi bir şekilde hâkim olmaları gerekir. Burada devreye IFRS raporlama hizmeti veren ofisimiz girmektedir.

Ofisimiz, kurulduğu günden bu yana vermiş olduğu hizmetlerinden kalitesi ve güvenirliliğinden kesinlikle taviz vermez. Tüm işlemleriniz günü gününe takip edilerek sizlere bildirilir. Dolayısıyla bizden IFRS raporlama hizmeti aldığınızda memnuniyet oranınız artmış olur.IFRS Nedir?

IFRS ya da UFRS, Uluslararası Finansal Raporlama Sisteminin kısaltmasından oluşur. Yine İngilizce ismi ile International Financial Reporting Standards olarak bilinir ve yine kısaltma olarak baş harfleri kullanılır. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından geliştirilip yayınlanmıştır.

Farklı ülkelerde kurulan şirketlerin raporlama dilleri farklılık göstermektedir. IFRS raporlama muhasebe standartları sayesinde, şirket ve yatırımcıların mali kayıtlarını çok daha anlaşılır bir şekilde karşılaştırmalarını sağlar.IFRS Raporlama Ne İşe Yarar?

Her ülkenin kendi diliyle oluşturduğu programlar yerine, ortak dil olarak kullanılan IFRS raporlama ile raporunuz hazırlanırken uluslararası standartlar baz alınır. Bu sayede doğabilecek yanlış verilerin önüne geçilmiş olunur.

Danışmanlık almak istediğiniz kişilerin, yabancı sermayelere sahip şirketlerle daha önce çalışmış olması size avantaj sağlar. UFRS ile şirketinizin kar marjları daha anlaşılır hale gelir. Kaynaklar ve ihtiyaçlar daha basit bir şekilde belirlenmiş olur. IFRS raporlama, danışmanlığımız ile dünya çapında fon akışlarınız garanti altına alınmış olur. IFRS sayesinde ortak bir raporlama dili oluşturulmuştur. Bu sayede farklı ülkelerdeki raporlamaları yorumlamak için vakit kaybı yaşamamış olursunuz. IFRS kullanımı etkin bir şekilde yapıldığında, şirket içi kontrollerde verimliliğin arttığını görürsünüz. Farklı ülkelerdeki şirketlerin mali tablolarını karşılaştırarak performans ölçümleri yapabilirsiniz.

Ayrıca yapılan mali denetimleri kolay bir hale getirir.IFRS Raporlama Neleri Kapsar?

Şirketler, konusunda uzmanlaşmış, deneyim sahibi ve güvenirliliği yüksek olan muhasebe, finans ve raporlama alanında çalışanlara ihtiyaç duyarlar. Yapılacak olan maliyetler düşünüldüğünde, dışarıdan IFRS raporlama hizmeti almak çok daha doğru bir seçenektir. Ofisimiz yerel mevzuat ve muhasebe sistemine hâkim olduğundan en üst düzeyde danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu sebeple IFRS raporlama konularında sizlere profesyonel olarak destek olmaktayız.

Raporların içeriğinde;

  • Gelir tablosu,
  • Nakit akışları,
  • Konsolide bilanço tabloları
  • Şirketinizin finansal durumunu gösteren finansal durum tablosu,
  • Şirketinizin dağıtılmamış karlar tablosu gibi bilgilere erişmek mümkündür.

Şirketlerin güçlü ve kalıcı bir geleceği için bu raporlama sistemini kullanmak önemli bir konudur. Gelişen teknolojiye ayak uydurarak yenilikçi olmak, şirket gelirlerinizi arttırmaya ve şirketinizin büyümesine olanak sağlar.IFRS Kullanan Ülkeler Hangileridir?

Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe 2005 yılında girmiştir. Günümüzde IFRS raporlama, 150’den fazla ülkede kullanılır hale gelmiştir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri henüz, kendi raporlama standartları olan US GAAP adlı sistemi kullanmaktadır. Yine aynı şekilde İngiltere ve Kanada kendilerine ait olan Canadian GAAP ve UK GAAP adı altındaki finansal raporlama sistemini kullanırlar.

Türkiye ise BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu, kendilerine bağlı olan kurumların kullanması amacıyla IFRS ile uyumlu olan Türkiye Muhasebe Standartları’nı yürürlüğe sokmuştur. Kısaca ülkemiz de IFRS raporlama kullanan ülkeler arasındadır.

Günümüzde rekabet çok daha yoğun bir hale gelmiştir. Bu sebeple piyasaları takip ederken muhasebe ve finans gibi konuların mutlaka belirli standartlarda olması büyük fayda sağlar.

Sizler de IFRS raporlama ve diğer alanlardaki danışmanlık hizmetlerimiz ile ilgili olarak bilgi almak isterseniz, sizleri büromuzda birebir görüşmeye davet ediyoruz. Bu sayede vereceğimiz hizmetlerin kapsamı ve beklentilerinizi ne derece karşılayabileceği ile ilgili düşünceleriniz netlik kazanmış olur. Sizlere en doğru bilgileri vermek, temel ilkelerimiz arasında yer alır. BaBal Müşavirlik olarak, sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacağız.