Zuhuratbaba Mah. Zuhuratbaba Sok No:30 D:7 Bakırköy İstanbul 0537 974 05 98
mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki
Genel

Mikro İhracat Girişimcileri Vergi Teşviki Nasıl Alınır?

Mikro İhracat Girişimcileri Vergi Teşviki Nasıl Alınır?

Mikro ihracat son zamanlarda artan bir ihracat türüdür. Mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki hakkında bilinmesi gerekenler vardır.  Bunun için ilk yapılması gereken şey şirket kurmaktır. Çünkü mikro ihracat için fatura kesimi ve vergiler hakkında bildirimler gereklidir.

Mikro ihracatı yapılabilmesi için şahıs şirketi veya başka şirket türleri açılarak ihracat yapılabilir. Vergi bildirimi gerçekleştirmeyen şirketler mikro ihracat yapamaz. Eğer yapılırsa kanunen yaptırımlar uygulanır. Belirli şartlara göre yapılan mikro ihracat için yapılması gerekenlere bakalım.

mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki

Mikro İhracat Nedir?

Yurtdışına gönderilecek olan ürünlerin yetkili kargolar tarafından elektronik ortamda yapılabilmesine olanak sağlayan ihracat türüdür. Bu model sayesinde yurtdışında belirli ürün satışı yapılabilmektedir. Klasik ihracattan ayrılan özelliklere sahiptir. Mikro ihracatta, yurtdışına satılacak ürünler için ihracatçılar birliği kaydına gerek duyulmamaktadır.

Ancak bu gönderimler üzerinden mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki bildirimleri yapılır. Bu vergi durumları belirli bir sürede gerçekleştirilen teşviklerdir. Şirketlerin buna uyması gerekir.

Mikro ihracatın yapılabilmesi için elektronik ticaret gümrük beyanına ihtiyaç vardır. Yurtdışına gönderilecek ürünler bu elektronik sistem aracılığı ile yapılmaktadır. Mikro ihracat sayesinde birçok firma bu yollarla yurtdışına açılmıştır.

mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki belirli şartlara bağlı olarak uygulandığında yurtdışına ürün gönderimi kolaylaşır. Geleneksel ihracat ile karşılaştırıldığında mikro ihracat daha az zaman ve maliyet tasarrufu yapılmasına imkan verir.

Mikro ihracat girişimcileri 15.000 Euro’nun altında olan satışları ETGB yetkisi bulunan kurumlar aracılı ile gönderebilir. PTT gibi firmalar ETGB yetkisine sahip olan firmalardandır. Geleneksel ihracata göre daha basit işleme sahip olan mikro ihracat, birçok şirket tarafından kullanılmaktadır.

Yurtdışına gönderilen ürünler Türkçe ve İngilizce olarak faturalandırılarak kargo şirketlerine verilir. Ürünlerinizi bu şekilde yurtdışına gönderebilmeniz mümkündür. Mikro ihracat girişimcileri olan küçük firmalar veya e-ticaret yapan kişiler bu sistemlerden yararlanabilir.

mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki

Mikro İhracat Faturası Nelerdir?

Mikro ihracat yapacak olan şirketlerin belirli bir fatura düzenleme yapması gereklidir. Bu faturalar maliye onaylı faturalar veya e-arşiv faturalardır.

Mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki sayesinde küçük ve büyük ürünler yurtdışına gönderilir. Vergi teşviki bu satılacak olan ürünlere uygulanır. Mikro ihracatta önemli olan bir diğer husus faturalardır. Çünkü bu faturalarda bulunması gerekli olan bilgiler mevcuttur.

Faturalarda bulunması gereken ilk şey gönderen kişinin adı, adresi, vergi numarasıdır. Daha sonra gönderilen kişiye ait bilgiler yazılmalıdır. Fatura tarihi, numarası ve tipi, imza ve kaşe olarak sırası ile yapılmalıdır. Satılan ürünün ne olduğu ve ürünün kaynağının neresi olduğu belirtilmelidir.

Adres bilgilerinde ülke adının olması gerekir. Faturanın e- fatura olmasına dikkat edilmelidir.  Faturada ürün bilgilerinin Türkçe yazılması da gereklidir. İhracat eşyalarına KDV eklentisi yapılmamalıdır. Fatura çıktısının ıslak kaşe ve imzalı olmasına özen gösterilmelidir.

mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki

Mikro İhracat Yapan Kişilere Uygulanacak Olan İndirimler

Posta ve kargo aracılığı ile mikro ihracat yapan girişimcilere belirli oranlarda vergi indirimi yapılır. Mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki ile bu ihracattan elde edilen gelirlerden %50 civarında vergi indirimi yapılır.

İhracat hasılat toplamı 400.000 Türk lirasına kadar olan girişimcilerin sigortalı olmaları gerekmektedir. Yıllık toplam hasılat 800.000 civarındaysa sigortalı olmak gerekir ve bir tane işçi çalıştırılabilir. Yıllık 1.600.000 civarında olan hasılatta ise en az iki çalışan bulunmalıdır. Sayılar arttıkça sigorta ve çalışan işçi sayısı yükselmektedir.

ETGB ile gerçekleştirilen mal ticareti dışında başka gelirler kazanılırsa vergi indirimlerinden yararlanma gerçekleşmez. Vergi indirim oranı %50 olduğundan kazancın elde edilen yılda indirim yapılır.

mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki

Mikro İhracatın Avantajları

Mikro ihracat, gelir kanunu ve yasal düzenleme ile ihracat teşviki yapılan modeldir. Bu ihracat yöntemi ile belirtilen limitler çerçevesinde ürün gönderimi yapılır ve herhangi bir noter vekaleti gerekmez. Gümrük sistemlerine ihracat kavramı olarak eklenir. Mikro ihracat girişimcileri vergi teşviki birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Gümrükte oluşabilecek yüksek hizmet değerleri bu ihracat sisteminde gerçekleşmez. Geleneksel ihracat modelinde bu tarz gümrük sorunları meydana gelebilmektedir. Ancak mikro ihracat daha hızlı ve sorunsuz işlem becerisine sahiptir.

Gümrükten çıkacak olan ürünler için ücret talebi olmaz. Birçok üründe istenilen noter tasdikli vekaletname istenmez. Bazen yurtdışına ürün gönderimlerinde ihracat birliği onayına ihtiyaç duyulur. Ancak mikro ihracatta bunun onayı gerekmez.

Mikro ihracat ile birlikte noter, çıkış ücreti, gümrükte uygulanan ücretlere tabi olunmadan para tasarrufu sağlanabilir. Elektronik işlemler olduklarından dosyalama gibi sorunlar da olmamaktadır.

Bir yanıt yazın