Zuhuratbaba Mah. Zuhuratbaba Sok No:30 D:7 Bakırköy İstanbul 0537 974 05 98
Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki
Genel

Yurt Dışına Hizmet İhracatı Yapanların Vergi Teşviki

Yurt Dışına Hizmet İhracatı Yapanların Vergi Teşviki

İşletmeler kar edebilmek ve büyüyebilmek için yurtdışına hizmet ihracatı yapabilmektedir. Bu hizmeti yapabilmek için yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki hakkında öğrenmemiz gereken şeyler vardır.

İhracat, ülke içindeki bir ürünü ülke dışına belirli gelir karşılığı satmaktır ve bu şekilde para kazanılmaktadır. Bu kazanılan paralar, döviz cinsinden ülkeye giriş yapar. Hizmet ihracatı da tam olarak bununla ilgilidir.

Her işlem sonrası fatura kesimi yapıldığından hizmet ihracatı için de gerekli fatura kesimleri yapılmaktadır. Gelir miktarının beyan edilmesi gereklidir ve bu e- fatura cinsinden olabilir. Öyleyse bu gelir üzerinden alınan vergiler ve detaylarının ne olduğuna bakalım.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki

Yurt Dışına Hizmet İhracatı Nedir?

Hizmet ihracatı, yurt dışındaki ülkelere ve firmalara yapılan ürün hizmetidir. Ülkelere birçok ürünün girdi çıktısı yapılır ve bu durumda hizmet ihracatı olarak görülebilir. Birbiri ile karşılıklı anlaşan ülkeler ürün alışverişi yaparlar.

Her üründen alınan vergi dolayısı ile yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki uygulamaları da vardır. Bu uygulamalar belirli ölçülerde gerçekleşir ve ürünlerden alınan vergiler bu teşvik politikasında belirlenir.

Ülkeler arası yapılan mal alım ve gönderimi sırasında birçok karar ortaya çıkar. İki tarafın ihtiyacına göre kararlar alındıktan sonra hizmet ihracatı yapılır. Bu hizmet türü ihtiyaçlara göre farklı sektörlerle yapılabilir.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki

Hizmet İhracatı Sektörleri Nelerdir?

Hizmet ihracatı içerisinde en ön sıralarda turizm sektörü vardır. Özellikle ülkeler arası gezinti yapan turistler gittikleri ülkelere büyük miktarlarda döviz girdisi bırakıyorlar. Turistler ayrılmadan önce aldıkları hediyelik eşyalardan da esnaf ve kurumlara da para getirisi sunuyorlar.

Turistlerin harcadıkları paralar bu sayede ülke içinde kalıyor ve ülke turizm yönünden zenginleşmeye başlıyor. Ülkelerin kalkınma hızı bu şekilde sürekli artmaktadır. Böylece yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki düzenlemesi devreye giriyor. Vergilerin oranı daha düşük olacağından kazanç oranı da yükseliyor.

İnşaat sektörü hizmet ihracatı yapılan sektörler arasında yerini almaktadır. İnşaat projeleri bina yapımı ve benzeri durumlarda oldukça işe yarayan hizmetlerdir. İnşaat firmaları başka ülkelere gittiklerinde oralarda inşaat sektörünü ilerletir. Karşılıklı olarak birçok ülke bu hizmetlerden yararlanır.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki

Hizmet İhracatı Avantajları

Bir ülkenin büyümesi ve gelişmesi için hizmet ihracatı yapmak son derece önemlidir. Özellikle ülkeler arası rekabette ihracat ilk sıralarda yer alır.

Bir ürünün satışını ve karını artırmak için hizmet ihracatı yapılabilir. Ayrıca dünya pazarlarına açılma bakımından önemlidir. Satış yapılırken iç pazara olan bağımlılığı azalmak için de gerekli bir hizmettir.

Pazarlarda oluşabilecek rekabeti ve rekabet gücünü artırmak ülkeye girişi olabilecek dövizler sayesinde olur. Döviz girdisi ve buna benzer sebepler başka istihdam imkanları yaratır.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki aracılığı ile bu gibi gelişim göstermek ve büyümek mümkün hale gelmektedir. Eğer bir ülkenin dış ticaret açığı varsa bu hizmet ihracatları sayesinde bu açık kapatılabilir.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki

Hizmet İhracatı Şartları

Hizmet ihracatı, yurt dışında bulunan müşteriler için yapılmalıdır. Faturalar ve belgeler yurt dışında bulunan müşteri ya da firmalar adına düzenlenmelidir. Bu hizmetlerin bedeli olarak döviz ülkeye giriş yapmalıdır. Bu hizmetlerden yurt dışında olanlar yararlanır.

Ülke içindeki şirketler başka ülkeye ürün satımında aracılık yapar ve karşılığında komisyon ücreti alır. Seyahat acenteleri ile yapılacak hizmet ihracatında gelen turistler ile ilgilenir. Anlaşılan ücrete göre ülkeye para girdisi olur.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki ülkeler arası ticarette girişimcilere kolaylık sağlamaktadır. Danışmanlık şirketleri olan kurumlar diğer ülkelerin firmalarına aracılık yaparak ücret kazanır. Ülkeler arası yapılan bu ticaret sayesinde hem firmalar kazanır hem de ülkeye döviz girdisi sağlanır.

Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki

Hizmet İhracatı Faturası Kesimi

Bütün ürünlerde alım ve satım işlemlerinde faturalar önemli bir yer tutar. Özellikle hizmet ihracatı sektöründe bu faturalar oldukça büyük ölçekli işlem olduklarından sorun çıkmaması gerekir.

Faturaların kesilmesi sayesinde iki tarafta karşılıklı olarak güvence altına alınır. Yurt dışına hizmet ihracatı yapanların vergi teşviki içinde bu fatura kesimi gereklidir ve faturanın olması şarttır.

Fatura kesimi için yapılan işlemleri bir araya toplamak gerekir. Hem satıcı bilgileri hem de alıcı bilgileri fatura üzerinde görünmelidir. Ayrıca yapılan işlemin ne olduğuna dair bilgilerde faturada olmak zorundadır. İletişim bilgileri faturada olmalıdır. İleride gerçekleşebilecek sorunlara karşı faturaların saklanması gerekmektedir. Hizmet ihracatı sayesinde pazar payı, genişler ve ülke yavaştan büyümeye başlar.

Bir yanıt yazın